Články

Vecné bremeno pri nehnuteľnostiach – strašiak alebo dobrý pomocník?

Na čo slúži vecné bremeno? Dokážeme zistiť, či je na konkrétnej nehnuteľnosti zriadené? Môže ovplyvniť kúpu či predaj nehnuteľnosti? Aj na tieto otázky máme odpoveď.

Celý článok

Vlastníte byt? Tieto práva a povinnosti sa vás týkajú

Pokiaľ vlastníte byt, prípadne sa chystáte byt kupovať, mali by ste vedieť, že okrem práv budete mať pravdepodobne aj rôzne povinnosti. Oproti majiteľom rodinného domu musíte znášať rôzne obmedzenia spájajúce sa práve s bývaním v bytovom dome a právami ostatných obyvateľov. Všetky zmeny, úpravy či starostlivosť o spoločné priestory by ste mali riešiť so susedmi, správcom bytového domu či bytovým družstvom a pri návrhoch na úpravy sa musíte všetci zhodnúť. Poďme sa pozrieť na to, čo všetko sa vás týka a na čo si ako vlastník bytu musíte dávať pozor.

Celý článok

Obmedzenie prístupu k informáciám z katastra: Ako vás to ovplyvní?

Informácie z katastra sú nenahraditeľným zdrojom pre odhaľovanie pochybných vlastníckych vzťahov. Či už ste novinár, realitný maklér, alebo len zvedavý občan, zmeny v prístupe k týmto údajom vás zasiahnu. Prečítajte si môj článok, v ktorom sa pozrieme na to, ako plánované obmedzenia ovplyvnia transparentnosť a súkromie.

Celý článok

Dlhodobý versus krátkodobý prenájom – čo sa oplatí viac?

Investovanie do realít je stále jedným z najbezpečnejších spôsobov zhodnocovania vlastných financií. Ak si kúpite investičný byt, mali by ste sa rozhodnúť, či ho budete využívať na dlhodobý alebo krátkodobý prenájom.

Celý článok

Akú nájomnú zmluvu zvoliť?

Prenajímate byt? Akú zmluvu o nájme uzavrieť?

Prinášame vám porovnanie právneho rámca prenájmu bytu podľa Zákona o krátkodobom prenájme a podľa Občianskeho zákonníka. 

Celý článok

Zmeny poplatkov na katastri

Od apríla 2024 nás čakajú významné zmeny v poplatkoch na katastri nehnuteľností. Ako realitná maklérka som pre vás pripravila prehľad týchto zmien, aby ste boli na všetko pripravení. Či už plánujete kúpu, predaj alebo inú zmenu vo vašich nehnuteľnostiach, tento článok vám poskytne všetky potrebné informácie.

Celý článok

Plánujete kúpu investičnej nehnuteľnosti? Tieto aspekty vám môžu pomôcť pri správnom rozhodnutí

Investovanie do nehnuteľnosti je stále jednou z najstabilnejších investícií a okrem iného výbornou formou získavania pasívneho príjmu. Ak však nedisponujete dostatočne vysokou hotovosťou, je tu pre vás riešenie, ktorým je investičná hypotéka. Keďže ceny nehnuteľností stále rastú, a aj napriek miernemu poklesu či stabilizácii cien v poslednej dobe, je to stále výborná investičná príležitosť na zhodnotenie financií.

Celý článok

Obrat na trhu s nehnuteľnosťami! Ceny klesli, ale už je na ceste zmena.

Celý článok

Čo robiť, ak vám sused spôsobil škodu na vašom pozemku?

Vzťahy so susedmi bývajú často náročné, no udržať si dobrý vzťah je skutočne nad zlato. Môže sa však stať, že sused vám či už úmyselne alebo neúmyselne poškodí pozemok alebo majetok. Najčastejšie dochádza k poškodeniu plotov, múrov či stromov a väčšinou sa to stáva buď činnosťou alebo nečinnosťou suseda. Príčinou môže byť napríklad rozpad múru, pád strešnej krytiny, zlomený strom alebo zosuv pôdy a podobne.

Celý článok

Kúpili ste tento rok nehnuteľnosť? Nezabudnite, že vás čaká podanie daňového priznania.

Pokiaľ ste v roku 2023 nadobudli nehnuteľnosť, nezabudnite na to, že do 31. januára 2024 budete musieť podať daňové priznanie. Zdaňovacím obdobím pri daniach z nehnuteľnosti je kalendárny rok a platí sa priamo v daný rok. Daň za nehnuteľnosť na rok 2024 teda platíte v roku 2024. Daň na rok 2024 priznáva daňovník podľa toho, či už v predchádzajúcich rokoch podal tlačivo daňového priznania alebo čiastkového priznania dane. 

Celý článok